Engelli Windows

Bir pencere devre dışı bırakılabilir. Bir pencere devre dışı hiçbir klavye ya da fare kullanıcı girişi alır, ancak diğer windows, diğer uygulamalara ve sistem iletileri alabilir. Uygulama genellikle kullanıcının pencereyi kullanmasını engellemek için bir pencere devre dışı bırakır. Örneğin, bir uygulama bir düğme seçme--dan kullanıcı önlemek için iletişim kutusunda devre dışı bırakabilir. Bir uygulama devre dışı bırakılmış bir pencere her zaman etkinleştirebilirsiniz; normal giriş yükler bir penceresini etkinleştirme.

Varsayılan olarak, bir pencere oluşturulduğunda etkinleştirilir. Uygulama WS_DISABLED stil, ancak, yeni bir pencere devre dışı bırakmak için belirtebilirsiniz. Bir uygulamayı etkinleştirir veya varolan penceresini EnableWindow işlevini kullanarak devre dışı bırakır. Etkin durumuna değişmek üzere olduğunda sistem bir pencereye bir wm_enable iletisi gönderir. Bir uygulama bir pencere IsWindowEnabled işlevini kullanarak etkin olup olmadığını belirlemek için.

Alt pencere devre dışı bırakıldığında, sistem çocuğun fare girdi iletileri ana penceresine geçer. Üst, alt pencere etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini belirlemek için iletileri kullanır. Daha fazla bilgi için bkz: Fare girişi.

Bir defada yalnızca bir pencere klavye girişi alabilir; Bu pencere klavye odağını söyleniyor. Uygulama klavye odağını pencere devre dışı bırakmak için EnableWindow işlevini kullanıyorsa, pencere devre dışı ek olarak klavye odağını kaybediyor. EnableWindow sonra hiçbir penceresinde odağın yani null, klavye odağını ayarlar. Alt pencere ya da diğer alt penceresi klavye odağı varsa, alt pencerenin üst pencere devre dışı bırakıldığında odak kaybeder. Daha fazla bilgi için bkz: Klavye.

Index