Menüleri ile kullanılan iletileri

Sistem menüsü sahibi penceresinin pencere yordamı iletileri göndererek menü ile ilgili faaliyet raporları. Kullanıcı menü çubuğundaki öğeleri seçer veya kısayol menüsünü görüntülemek için farenin sağ düğmesini tıklattığında sistemi, bir dizi ileti gönderir.

Kullanıcı menü çubuğundaki etkinleştirdiğinde, sahibi pencere ilk kez bir wm_syscommand ileti alır. Bu ileti, kullanıcının klavye (sc_keymenu) veya (sc_mousemenu) fareyi kullanarak menüyü aktif olup olmadığını gösteren bir bayrak içerir. Daha fazla bilgi için bkz: Menü klavye erişimi.

Böylece kullanıcı bunları görür önce uygulama menüleri değiştirebilirsiniz, menüler görüntülemeden önce sistem WM_INITMENU ileti penceresi yordama gönderir. Sistemi, WM_INITMENU İleti menüsünü etkinleştirme başına yalnızca bir kez gönderir.

Ne zaman bir alt menü açılır bir menüde kullanıcı noktaları, sistem sahibi pencere WM_INITMENUPOPUP ileti alt görüntülemeden önce gönderir. Bu ileti uygulaması o görüntülenmeden önce alt değiştirme imkanı verir.

Kullanıcı vurgulayarak bir öğeden diğerine taşır her zaman sistem menünün sahibi penceresinin pencere yordamı bir wm_menuselect iletisi gönderir. Bu ileti seçili menü öğesini tanımlar. Birçok uygulama kendi ana windows altındaki bir bilgi alanı sağlamak ve bu ileti seçili menü öğesi hakkındaki ek bilgileri görüntülemek için kullanın.

Kullanıcı menüden bir komut öğe seçtiğinde, sistem penceresinde yordama bir wm_command iletisi gönderir. wm_command ileti wParam parametre alt sıra word seçtiğiniz öğe tanımlayıcısını içerir. Pencere yordamı tanımlayıcı incelemek ve buna göre ileti işleme.

Tüm menüler, pencerenin menü çubuğu erişilebilir. Birçok uygulama, kullanıcı belirli bir yerde sağ fare düğmesini tıklattığında kısayol menülerini görüntülemek. Bu tür uygulamalar, wm_contextmenu ileti işleme ve uygun bir kısayol menüsü görüntüler. Uygulama bir kısayol menüsü görüntülenmiyorsa, o wm_contextmenu ileti varsayılan işleme için DefWindowProc işlevine geçmek.

Index