Standart kaydırma çubuğu ve kaydırma çubuğu denetimleri

Kaydırma çubuğu, standart kaydırma çubuğu veya kaydırma çubuğu denetimi olarak bir pencerede bulunur. Standart kaydırma çubuğu nonclient bir pencere bulunmaktadır. Bu pencere oluşturulur ve penceresi görüntülendiğinde görüntülenir. Standart kaydırma çubuğu amacına, kullanıcının istemci alanının tüm içeriği görüntülemek için kaydırma isteği oluşturmasına olanak sağlamaktır. ws_hscroll, ws_vscroll veya hem stilleri, pencere oluştururken belirterek bir pencerede standart kaydırma çubuğu ekleyebilirsiniz. ws_hscroll stili, istemci alanının alt kısmında konumlandırılmış bir yatay kaydırma çubuğu oluşturur. ws_vscroll stili istemci alanının sağ tarafında konumlandırılmış bir dikey kaydırma çubuğu oluşturur. sm_cxhscroll ve sm_cyhscroll sistem ölçüm değerleri standart yatay kaydırma çubuğunun yüksekliğini ve genişliğini tanımlayın. Genişliği ve yüksekliği standart dikey kaydırma çubuğunun sm_cxvscroll ve sm_cyvscroll değerleri tanımlayın.

Kaydırma çubuğu denetimi kaydırma çubuğu pencere sınıfına ait bir denetim penceredir. Kaydırma çubuğu denetimi görüntülenir ve standart kaydırma çubuğu gibi fonksiyonlar, ancak ayrı bir pencere. Ayrı bir pencere olarak kaydırma çubuğu denetimi kaydırma kutusunda görüntülenen yanıp sönen şapka işareti simgesiyle doğrudan girdi odağını alır. Standart kaydırma çubuğu, kaydırma çubuğu denetimi de doğrudan kaydırma kullanıcı sağlayan bir yerleşik klavye arabirimi vardır. Tek bir pencerede gerektiği kadar kaydırma çubuğu denetimlerini kullanabilirsiniz. Kaydırma çubuğu denetimi oluştururken, kaydırma çubuğunun boyutunu ve konumunu belirtmeniz gerekir. Bir kaydırma çubuğunu denetimin pencere yeniden boyutlandırılabilir, pencere boyutunu değiştirdiğinizde ancak kaydırma çubuğunun boyutunu ayarlamalar yapılması gerekir.

Standart kaydırma çubuğu kullanmanın avantajı, sistem kaydırma çubuğunu oluşturur ve otomatik olarak onun boyutunu ve konumunu ayarlar olduğunu. Ancak, standart kaydırma çubuklarını bazen fazla kısıtlayıcıdır. Örneğin, bir müşteri alan bölgeleri bölmek ve her quadrant içeriğini denetlemek için kaydırma çubuklarını ayrı bir kümesi kullanmak istediğinizi varsayalım. Standart kaydırma çubuklarını kullanamazsınız, çünkü yalnızca belirli bir pencere kaydırma çubukları kümesini oluşturabilirsiniz. Çünkü sen-ebilmek eklemek birçoğu gibi bir pencereyi istediğiniz kaydırma çubuğu denetimlerini yerine.

Uygulamalar, bir pencerenin içeriği kaydırma dışındaki amaçlar için kaydırma çubuğu denetimleri sağlayabilir. Örneğin, bir ekran koruyucu uygulaması hangi grafik ekranda taşınan hızını ayarlamak için kaydırma çubuğu sağlayabilir.

Kaydırma çubuğu denetimi, Yönlendirme ve kaydırma çubuğunun konumunu kontrol etmek için hizmet veren tarzı bir dizi olabilir. Kaydırma çubuğu denetimi oluşturmak için CreateWindowEx işlevini çağırdığınızda istediğiniz stilleri belirtmeniz. Bazı stiller varsayılan genişliği veya yüksekliği kullandığı kaydırma çubuğu denetimi oluşturun. Ancak, her zaman x - ve y-koordinatlarının ve kaydırma çubuğunun diğer boyutları belirtmeniz gerekir.

Kaydırma çubuğu denetimi stilleri bir tablo için bkz: Kaydırma çubuğu denetimi stilleri.