Windows mesajları

Sisteme giriş mesajlarışeklinde bir pencere yordama geçirir. İleti, sistem ve uygulamalar tarafından oluşturulur. Sistem giriş her olay bir ileti oluşturur — Örneğin, ne zaman kullanıcı türleri, fare hareket veya kaydırma çubuğu gibi bir denetimi tıklattığında. Sistem ayrıca iletileri değişiklikler hakkında getirdiği bir uygulama sistem yazı tipi kaynak havuzunu değiştirir ya da pencerelerden birini yeniden boyutlandırır gibi bir uygulama sistemi oluşturur. Uygulama doğrudan kendi windows görevlerini gerçekleştirmek için veya diğer uygulamalarda windows ile iletişim kurmak için iletiler oluşturabilir.

Sistem penceresinin yordam dört parametre kümesi olan bir ileti gönderir: pencere tanıtıcısı, bir ileti tanımlayıcısı ve ileti parametrelerininadlı iki 32 bitlik değer. Pencere işlemek için ileti içindir penceresi tanımlar. Hangi pencere yordamı, ileti almalısınız belirlemek için kullandığı sistem.

Bir İleti tanımlayıcısı iletiye amacını tanımlayan bir isimli sabit olduğunu. Bir pencere yordamı bir ileti aldığında, iletinin nasıl belirlemek için ileti tanımlayıcısı kullanır. Örneğin, ileti tanımlayıcısı WM_PAINT söyler pencere yordamı pencerenin istemci alanı değişti ve yoktur gerekir.

İleti parametrelerinin veri veya bir iletiyi işlerken bir pencere yordamı tarafından kullanılan verilerin konumunu belirtin. Anlamı ve değeri ileti parametrelerinin mesaj bağlıdır. Bir ileti parametresi bit bayrakları, ek veriler içeren bir yapısı için işaretçi dolu bir tamsayı içeren ve benzerleri. Bir iletinin ileti parametrelerinin kullanmaz, onlar genellikle null olarak ayarlanır. Nasıl ileti parametrelerinin yorumlaması belirlemek için ileti tanımlayıcısı penceresinin yordam iade etmeniz gerekir.

Index