Çerçeve, istemci ve alt pencereleri

Bir MDI uygulaması windows üç tür vardır: bir çerçeve penceresi, bir MDI İstemcisi penceresinde yanı sıra, bir dizi alt pencereleri. Uygulamanın ana penceredir gibi çerçeve penceresi : boyutlandırma kenarlık, başlık çubuğu, (eski sistem menüsü da bilinir) bir pencere menüsü, simge durumuna Küçült düğmesini ve Ekranı Kapla düğmesi vardır. Uygulama bir pencere sınıfı için çerçeve penceresi kayıt ve bunu destekleyecek bir pencere yordamını sağlar.

Bir MDI uygulaması çıktı çerçeve penceresi istemci alanında görüntülenmez. Bunun yerine MDI istemci penceresi görüntülenir. Bir MDI İstemcisi penceresinin alt pencere preregistered pencere sınıfı MDICLIENT ait özel bir türüdür. İstemci pencere çerçeve penceresi bir çocuktur; Bu alt pencereleri için arka plan olarak hizmet vermektedir. Ayrıca oluşturma ve alt pencereleri yönetmek için destek sağlar. Örneğin, MDI uygulama oluşturabilir, harekete geçirmek veya MDI istemcisi pencere iletilerini göndererek alt pencereleri maksimize.

Kullanıcı açılır veya bir belge oluşturur, istemci penceresi belge alt pencere oluşturur. İstemci penceresi içinde belirli bir uygulamanın tüm MDI alt pencereleri ana penceredir. Her alt pencere boyutlandırma kenarlık, başlık çubuğu, bir pencere menüsü, simge durumuna Küçült düğmesini ve Ekranı Kapla düğmesi vardır. Çünkü alt pencere kırpılır, istemci pencere sınırlı ve dışında bulunamaz.

Bir MDI uygulama birden çok belge tür destekler. Örneğin, tipik bir elektronik tablo uygulaması hem grafikler ve tablolar ile çalışmak için kullanıcı sağlar. Her tür desteklediği belge için MDI uygulama bir alt pencere sınıfı kayıt ve bu sınıfa ait windows desteklemek için bir pencere yordamı sağlamak gerekir. Pencere sınıfları hakkında daha fazla bilgi için bkz: Pencere sınıfları. Pencere yordamlar hakkında daha fazla bilgi için bkz: Pencere işlemleri.

Aşağıda tipik bir MDI uygulaması vardır. Multipad adlı.

Index